21. luukku: Lyhytelokuvapäivä

Kansainvälinen lyhytelokuvapäivä valaisee taas vuoden pimeintä aikaa. Helsingin kuvataidelukiossa lyhyttä elokuvaa tehdään monilla elokuvakursseilla ja opiskelijoiden lukiodiplomeissa. Lukiolaiset osallistuvat myös kansainvälisiin elokuvahankkeisiin. Viime keväänä Cinéma cent ans de jeunesse -hankkeessa valmistui elokuva Amigos, jonka pohjana on torkkelilaisen Anni Alasen kokemukset vaihto-oppilasvuodeltaan. Muistikuvat kehittyivät työryhmän käsissä tarinaksi espanjalaissyntyisestä Nicosta, joka etsii paikkaansa suomalaisessa kouluyhteisössä.

Cinéma cent ans de jeunesse on yli 20 vuotta käynnissä ollut elokuvakasvatushanke, jota luotsaa Pariisin elokuva-arkisto ja joka kokoaa yhteen satoja elokuvasta innostuneita lapsia ja nuoria 14 eri maasta.

http://www.cinematheque.fr/cinema100ansdejeunesse/en