8.luukku

Jean Sibelius on kiistatta merkittävin ja kansainvälisesti arvostetuin suomalainen säveltäjä. Hänet tunnetaan erityisesti myöhäisromantiikan keskeisimpään ohjelmistoon kuuluvista orkesteriteoksistaan, joista tärkeimpinä pidetään hänen seitsemää sinfoniaansa. Vuodesta 2011 alkaen Sibeliuksen syntymäpäivänä 8.12. on vietetty suomalaisen musiikin päivää.

100-vuotiaan Suomen kunniaksi oli Torkkelin syksyn ylioppilasjuhlan ohjelmassakin asiaankuuluvasti mukana Sibeliusta. Alkumusiikkina kuultiin jousiorkesterille ja patarummuille kirjoitettu juhlava Andate Festivo, joka oli tätä tilaisuutta varten sovitettu klarinetille, viululle, alttosaksofonille, käyrätorvelle ja sellolle. Esittyksestä vastasivat MU5-kurssin opiskelijat musiikinopettaja Joonas Tuomisen johdolla. Katso tunnelmia esityksen kenraaliharjoituksesta videolta!

Joonas Tuominen, musiikinopettaja