Wanhojen tanssien pyörteissä

Torkkelin väki kerääntyi perjantaina 9.2.2024 Paasitornin hienoon juhlasaliin, jossa lukion toisen vuoden opiskelijat ihastuttivat yleisöä toinen toistaan upeammilla asuilla. Olin yleisön joukossa valokuvaajana räpsimässä kuvia värikkäistä kankaista ja liehuvista mekoista.

Ympärilläni kuulin innostunutta kuiskuttelua uniikeista asuista ja meikeistä. Taidelukiolaiset toivat persoonallisuuttaan esiin käyttämällä asuissa luovuuttaan. Joukossa pyörähteli tanssijoita räikeän punaisissa mekoissa, keijunsiivissä ja vampyyrityylisissä meikeissä.

Oli kiinnostavaa katsoa tansseja kameran linssin läpi ja pysäyttää vierestä pyörähtäviä hameita ja keskittyneitä katseita. Tanssin pyörteissä suurista kaari-ikkunoista kajastava päivänvalo pilkahteli mekkojen kankailla. Wanhojen säteilevät kasvot levittivät iloista tunnelmaa katsojiin ja saivat lopussa yleisönkin mukaan tanssimaan.

KUVAT Nova Virkkala, Emma Honkasalo ja Malla Lintervo
TEKSTI Malla Lintervo