17. luukku: Toisenlaiseen maailmaan – filmillä


Pääsin kokeellisen valokuvauksen (VAL04) kurssilla ensimmäistä kertaa kuvaamaan värifilmille. Sitä ennen olin kuvannut ja kehittänyt vain mustavalkofilmikuvia. Kuvasin kurssilla kaksi värifilmirullaa, yhden 120 mm:n ja toisen 35 mm:n levyistä. Kuvasin ensimmäisen filmin vanhalla Kiev88-kameralla, mikä toi haastetta, koska en tiennyt, toimiiko se. Kuvattuani huomasin, että värifilmille kuvaaminen vaatii enemmän harkintaa, koska värit määrittävät kuvan tunnelmaa. Mustavalkofilmillä voi taas keskittyä enemmän esimerkiksi rakennusten muotoihin. Värifilmin kehitysprosessi oli myös erilainen, sillä värifilmi kehitettiin koneessa, joka piti kemioiden lämpötilaa tietyssä lämmössä, kun taas mustavalkofilmiä olen kehittänyt käsin. 

Leo Huumo


Val04-kurssilla pääsin kuvaamaan ensimmäistä kertaa värifilmirullalle. Sitä ennen olin kuvannut pelkästään mustavalkofilmille. Sain mahdollisuuden kuvata Lomo Lubitel -kameralla, jonka käyttö oli hieman erilainen kuin oman filmikamerani. Opin uuden kameran käytön kuitenkin nopeasti ja opin myös värifilmin ja mustavalkofilmin eroavaisuuksia. Väri- ja mustavalkofilmeille kuvatessa kannattaa huomioida tiettyjä asioita. Mustavalkofilmille kuvattaessa on hyvä kiinnittää huomiota etenkin kuvien rajaukseen, sommitteluun sekä kontrastiin. Värifilmille kuvatessa kannattaa hyödyntää värejä ja luoda niiden avulla haluttua tunnelmaa. Pidän itse enemmän mustavalkoisista kuvista, sillä ne tuntuvat nostalgisemmilta ja dramaattisemmilta. Värillisten kuvien muokkaaminen on kuitenkin monipuolisempaa.

Martin Nissinen