1. luukku: Erilainen joulu

Ansa-kissa pääsee viettämään tänä vuonna ensimmäistä kertaa joulua uudessa kodissa uusien ihmisten ympäröimänä. Keväällä Ansan edellinen perhe joutui tekemään raskaita päätöksiä ja etsimään Ansalle uuden kodin. Jos uutta kotia ei olisi pian löytynyt, olisi saattanut edellinen joulu olla Ansan viimeinen.

Onneksi uusi koti kuitenkin löytyi juuri omilleen muuttaneen opiskelijan kotoa. Pienen tutustumisen jälkeen oli selvää, että Ansa ja tämä opiskelija oli tarkoitettu toisilleen.

Nyt siis Ansa pääsee viettämään hyvin erilaisen joulun kuin vuosi sitten. Ensimmäistä kertaa koskaan Ansalla on jopa oma joulukalenteri, josta joka aamu innoissaan avataan uusi luukku.

Ansan suurin toive listalla olisikin se, ettei yksikään maailman eläinystävä joutuisi viettämään joulua yksin kenneleissä ja kaduilla. Jokainen lemmikki ansaitsee turvallisen kodin iästään riippumatta.

– Ansa Unelma