21. luukku

Vuoden lyhyimpänä päivänä vietetään kansainvälistä lyhytelokuvapäivää!

Torkkelissa tehdään vuosittain monia upeita lyhäreitä eri elokuvakursseilla. Tässä viime kesänä Pariisissa ensi-illan saanut elokuva Remissi!

Opiskelijoiden matkasta Pariisiin kerrottiin verkkolehden julkaisussa kesäkuussa.

Lukuvuoden teemana elokuvahankkeessa oli käsitellä elokuvallista tilannetta: mitä tilanne merkitsee elokuvakerrossassa, ja miten eri tilanteita voidaan kuvata kohtauksissa? Opiskelijat purkivat ja analysoivat klassikkoelokuvien kohtauksia sekä maalaustaiteenkin esimerkkejä draamallisista tilanteista.

Torkkelilaisten elokuva käsittelee nuoren päähenkilön henkilökohtaista tilannetta omien ajatusten ja ulkopuolisten odotusten ristitulessa. Remissi-lyhytelokuva kertoo identiteettiin kohdistuvasta pohdinnasta, sisäisestä kamppailusta ja siitä selviämisestä.

Katja Särkkä, elokuvaopettaja

Hankkeen blogi 2018–2019 ranskaksi

Hankkeen verkkosivut englanniksi