Alumnit abeille: “Ei kannata stressata, sillä unelma-ammatti voi löytyä myöhemmin”

Marraskuussa pidettiin abeille jatko-opintopaneeli, johon saapui entisiä Torkkelin opiskelijoita kertomaan jatko-opinnoistaan. Torkkeleita onkin lähtenyt valmistumisensa jälkeen hyvin erilaisille poluille, ja tällä kertaa saimme kuulla muotoilun opiskelusta Aalto-yliopistossa, graafisesta suunnittelusta Pekka Halosen akatemiassa, maskeeraaja- meikkaajaopinnoista Maker Academyssa, elokuva- ja TV-tuotannosta Voionmaan opistossa, tieto- ja viestintätekniikasta Metropoliassa, pelisuunnittelusta Xamk:ssa sekä teoreettisesta fysiikasta, suomen kielen ja kirjallisuuden opinnoista ja yhteiskunnallisen muutoksen koulutuksesta Helsingin yliopistossa.

Alumneilta kyseltiin muun muassa opintopaikan valitsemisesta ja sinne hakemisesta. He kertoivat meille omista kokemuksistaan sekä tavallisista päivistään opintojensa parissa. Saimme kuulla myös työllistymismahdollisuuksista edellä mainituilla aloilla. Nykyisiä torkkeleita kiinnostivat myös mahdollisuudet opintopaikan vaihtamiseen, jos ei esimerkiksi pääse ensimmäisellä yrittämällä unelmapaikkaansa tai tulee toisiin aatoksiin joskus myöhemmin. Alumnit kuitenkin muistuttivat siitä, miten monipuolista työelämä nyt ja vielä enemmän tulevaisuudessa on ja kuinka alaa voi hyvin vaihtaa myöhemmin. Opiskella voi aina lisää, ja elämässä ehtii tehdä vaikka minkälaisia mielenkiintoisia juttuja. Vinkeiksi nykyisille torkkeleille alumnit antoivat tämän: Ei kannata stressata! Vähemmälläkin kuumottelulla selviää kyllä, ja se oman unelma-ammatin voi hyvin keksiä vähän myöhemminkin. 

TEKSTI Johanna Piira, mediatiimi
KUVAT Viivi Oksa, mediatiimi