Aktivistien tarinoita Israel-Palestiinasta

Tarinoita ihmisestä -ilmiökurssin huipensi kahden palestiinalaisen valokuvaajan vierailu keväisenä koepäivänä.

Valokuvaaja Ahmad Al-Bazz ja Faiz käsittelivät esityksessään valokuvausta aktivismin ja poliittisen muutoksen välineenä Israel-Palestiinassa. Valokuvaajat ovat Activestills-kollektiivin palestiinalaisia jäseniä.

Activestills perustettiin 2005, ja ideana oli julkaista sekä israelilaisten että palestiinalaisten ottamia kuvia, jotka käsittelevät miehitystä ja ihmisoikeusrikkomuksia alueella. Kollektiivin lähtökohtana on, että Israelin miehitys Palestiinassa on laitonta, joten he halusivat saada ongelmalle lisää huomiota valokuvauksen kautta.

Tarinoita ihmisestä –ilmiökurssi koostui valokuvauksen, elokuvan ja äidinkielen kursseista.

Tässä on linkki Activestills-kollektiivin nettisivuille.

Ahmad Al-Bazz (oik), Faiz ja yhteyskenkilö Iiro Pankakoski (EAPPI-vapaaehtoinen)

Loviisa Kangas