Historian ilmiökurssilaiset jälleen liikkeellä!

Opiskelijat saivat tehtäväkseen valita kuvaparin koulun läheltä: asettaa Finna Street -palvelusta historiallinen kuva ja nykykuva rinnan. Muille kerrottiin ja kuvailtiin paikan päällä konteksti, mitä Suomessa tapahtui kuvanottohetkellä, kuka oli presidenttinä tai millaista taloudellista nousua elettiin, millaisia uudistuksia toteutettiin. Senni valitsi kouluaiheisen teeman.

Koulupoikia Pengerpuistossa Torkkelinmäellä (1950-luku)

“1950-luvulla Suomen koulutusjärjestelmä oli nykyistä paljon epätasa-arvoisempi. Kaikille yhteistä oli neljä vuotta kansakoulua, jonka jälkeen osa meni oppikouluun ja osa jatkoi kansakoulussa. Oppikoulu oli maksullinen ja ainut väylä yliopistoon. 1970-luvulla toteutettu peruskoulu-uudistus teki koulunkäynnistä kuitenkin tasa-arvoisempaa.”

Teksti ja kuva: Senni Anttila (Anne Mattsson)