Neulanreikä

 

Valokuvauksen ensimmäisellä kurssilla tutkitaan valokuvaa perusteista alkaen: miten valo piirtää kuvan, kuinka kamera toimii, millä tavoin filmistä saadaan negatiivit ja negatiiveista kuvia. Digitaalisenkin kuvaan tutustutaan kevyesti.

Filmin ja valokuvapaperin avulla valmistetun analogisen kuvan tekeminen on edelleen valtavan kiehtovaa. Valokuvien tuottaminen digitaalisesti on jokaiselle nykyään äärimmäisen helppoa ja kännykkäkuvaus jokapäiväistä. Silti neulanreikäkuvan syntyminen yksinkertaisella pahvilaatikolla tai ensimmäisen positiivivedoksen ilmestyminen kehitysaltaassa herättää aina ihmetystä ja ihastusta.

Ohessa olevat kuvat on otettu Pengerkadun Taidetalon ympäristössä neulanreikäkameroilla tämän lukuvuoden aikana. Kuvissa maailma näyttää salaperäiseltä, vehreältä ja ajattomalta… Vain autot muistuttavat tästä päivästä.

TEKSTI Loviisa Kangas, valokuvauksen opettaja