11. luukku: Joulupolku

Nyt vasta jouluiltanen maistaa

kun tyyntä on, tähdet kirkkaina paistaa.

Vilu vaivaa ja nälkä ei laisinkaan,

me hilpeinä mättäillä tanssitaan

kun on joulu ja lunta ei ollenkaan!

(Richard Scarry, ote runosta Vihreä Joulu)

huopaelaimet2
Ensimmäisen jakson TS1-kurssilla valmistettiin huovutettuja metsäneläimiä. Tehtävänä oli valita suomalainen villieläin, joka olisi mahdollista valmistaa luonnollisessa koossa neulahuovuttaen. Työskentely aloitettiin maalaamalla luonnoksia vesiväreillä. Eläinhahmojen sisällä on vaahtomuovista leikattu ja veistetty runko, jonka päälle on lisätty lampaanvillaa ohuina kerroksina. Huovutuksessa käytetään erikoisneulaa, jonka pienet ”koukut” sekoittavat villan kuituja ja muuttavat villakerrokset tiheäksi huovaksi. Neulahuovuttamalla on mahdollista tehdä hyvinkin tarkkoja yksityiskohtia. 

Tervetuloa bongaamaan muun muassa näitä metsäneläimiä tänään sunnuntaina Seurasaaren Joulupolulle! Joulupolku on yleisölle maksuton tapahtuma, ja Seurasaari täyttyy mitä erilaisimmista ohjelmanumeroista klo 12.00–17.00. TS1-kurssin opiskelijoiden työt ovat esillä Tervaveneen vajan päätyseinässä, Joulupolun alkupäässä.

http://joulupolku.net

HEIDI MIKKOLA JA LOVIISA KANGAS