Ykköset leikkivät ja halailivat

pikkutorkkelit8001_2016

 

Uudet ykköset suhtautuivat sisällä järjestettyyn tutustumisiltapäivään iloisin mielin, vaikka sää ei suosinut. Leikkejä oli monenlaisia: välillä piti keskittyä kuuntelemaan, mutta välillä pääsivät pikkutorkkelit valloilleen.

Iltapäivä alkoi muutamalla leikillä oman luokan kanssa, minkä jälkeen ryhmät sekoitettiin. Meno ei tuntunut muuttuvan, vaan edelleen oltiin rohkeina mukana tutoreiden järjestämässä toiminnassa.

Jos kaikki eivät heti lämmennet, niin viimeistään silloin, kun kaikki syöksyivät halaamaan toisiaan. Se oli ilmeisesti positiivinen yllätys monelle. Omiin luokkiinsa lähtevistä ykkösistä kuuluikin kommentteja, miten tällaista toimintaa pitäisi olla uudelleenkin. Joukosta kuului myös hyvä mieli, joka oli saatu kymmenistä halauksista.

Päivä päätteeksi 2- vuoden opiskelijat jakoivat ryhmilleen tekemänsä triptyykit, joiden mukaiset esitykset saadaan nähdä perjantaina Tossujaisissa.

TEKSTI Laura Kokko, tuutori, mediatiimi
KUVA Tomi Uusitalo, kuvataideopettaja