Kuvataidelukio sai kunniakirjan kansainvälisten vieraiden vastaanotosta

jarnila-3-15Opetustoimen johtaja Rauno Jarnila vieraili koulussamme 28.1. Hän ojensi meille kunniakirjan toimimisestamme vierailukouluna. Opetusvirastosta vierailulla oli mukana myös kansainvälisten asioiden päällikkö Hanna Björkman ja kansainvälisten asioiden assistentti Honna Marttila. He kaikki olivat tyytyväisiä kouluumme vierailukouluna.

Rehtori Pirkko Majakangas totesi, että kansainvälisiä vieraita on mukava ottaa vastaan, sillä voimme esitellä ylpeinä kouluamme ja koko suomalaista koulutusjärjestelmää. Koulussamme on käynyt vieraita mm. Etelä-Koreasta, Saudi-Arabiasta ja Norjasta. Vierailut ovat tärkeitä myös opiskelijoille, sillä he opastavat vieraita talossamme ja voivat siten harjoitella kielitaitoaan.jarnila-1-15
KUVAT Joonas Kurppa, mediatiimi