“Onko vitriiniesine uskonnollinen?” pohdittiin museovierailulla

Näyttökuva 2015-01-22 kohteessa 12.19.10
Vierailimme ET4-kurssilla Kansallismuseon Uskontojen maailma -näyttelyssä. Näyttely oli kiehtova. Esillä oli paljon mattoja, kynttilöitä, rukousnauhoja ynnä muita uskonnollisia esineitä. Oppaamme nostatti esiin puheenaiheeksi, ovatko esineet vitriinissä museoesineitä vai uskonnollisia esineitä. Asiasta oltiin montaa mieltä.

Oli mielenkiintoista huomata, kuinka monessa uskonnossa käytetään rukousnauhoja ja kynttilöitä pyhissä puuhissa. Esineitä oli hyvin paljon ja vitriinit oli jaoteltu teemoittain. Näyttelyssä hallitsi värinä tumma kirkollinen lila. Kaiuttimista soitettiin kelloja, islamilaista rukouskutsua ja buddhalaista mantraa. Tunnelma oli käsinkosketeltava!

Näyttökuva 2015-01-22 kohteessa 12.18.05
Suosittelen näyttelyä kenelle tahansa uskonnoista kiinnostuneille. Viereisessä tilassa oli populaarikulttuurin historian näyttely. Jos uskonnolinen näyttely käy liian raskaaksi, voi mielen antaa käydä vapaammalla tuijottelemalla 1960-luvun appelsiinimehutölkkejä ja istumalla Volkswagen Kuplassa.

 

Juuso Pikkarainen, Kallion lukion opiskelija