秋と美香 (*

5

Maanantaina 18. elokuuta koulumme sai vieraan kaukaa Japanin Okinawasta. Naoyuki ”Max” Soyama (s. 1983) esitteli meille ystävällisesti japanilaista kalligrafiaa. Hänen itse luomansa taidesuunta yhdistää perinteisen kalligrafian ja mustemaalauksen. Soyama ottaa vaikutteita ympäriltään ja koko maailma on hänen opettajansa.

Saimme ihailla hänen taidettaan kolmen eri esityksen kautta. Tilaisuus keräsi paikalle yli 60 opiskelijaa. Torkkelin opiskelijat osoittivat Japani-tietoutensa ja kiinnostuksensa japanilaiseen kulttuuriin.

Soyama lopetti vierailunsa kääntämällä jokaisen paikalla olleen opiskelijan nimen japaniksi pienille korteille. Kaunis muisto opettavaisesta oppitunnista hurmaavan eloisan Naoyuki Soyaman kanssa!

Soyaman taiteeseen voi tutustua Youtubessa kanavalla naoyuki soyama.

6

1 (1)

TEKSTI Suvi Kanerva ja Heli Pajari
KUVAT Henna Simonen

(* Otsikon teksti suomeksi “Aki ja Mika”. Nämä ovat Japanissa naisten nimiä.