Torkkelilaisten oppilastöitä on nyt esillä Stadi.tv:ssä

torkkeli_logobanner_960

Torkkelilaiset tekevät kurssitöinään yhä useammissa oppiaineissa videoita ja lyhytelokuvia. Töitä esitetään koulun juhlissa ja muissa tilaisuuksissa, kuten hakuinfoissa, avoimissa ovissa ja vanhempainilloissa. Kevään lopuksi koululla järjestetään myös joka vuosi elokuvakatselmus, jossa hiukan pidemmät tai rajatun esitysoikeuden lyhytelokuvat ja videoteokset saadaan esille.

Verkossa julkaistaan vain osa videomuotoisista oppilastöistä. Helsingin kuvataidelukiolla on tili Youtubessa ja vielä tämän lukuvuoden ajan myös Vimeossa. Näiden globaalien videopalvelujen rinnalle Helsingin kuvataidelukio on nyt saanut oman kanavan helsinkiläisen paikallistelevision, Stadi.tv:n, nettisivuille. Pyrimme jatkossa julkaisemaan siellä kaikki nettijulkaisuun oikeutetut lyhytelokuvat ja videot, jotka syntyvät kursseilla ja muun toiminnan yhteydessä.

Tervetuloa seuraamaan Stadi.tv:stä Torkkeli TV:tä!