Israelilaisten rehtoreiden tutkimusmatka Torkkelinmäelle

valmis5

Tiistaina 3.12. saimme kunnian ottaa vastaan israelilaisia vieraita ja esitellä heille kouluamme.

Seurueeseen kuului kolme nais- ja kolme miesrehtoria sekä CIMO:n edustaja, joka toimi heidän oppaanaan matkan ajan. Heti ensi tapaamisesta huomasimme, että vieraat olivat positiivisia ja liikkeellä avoimin mielin.

Kierros alkoi rehtorin kansliasta kahvittelun merkeissä. Samalla Torkkelia ja suomalaista koulujärjestelmää esiteltiin PowerPointin avulla. Myös Wilma ja Fronter tulivat vieraillemme tutuiksi. Koska Suomessa käytetty järjestelmä poikkeaa suuresti israelilaisesta, kului sen hahmottamiseen muutaman kahvikupillisen verran.

Tutustuminen kouluumme jatkui vapaamuotoisella kierroksella koulurakennuksessa. Kurkistimme eri luokkatiloihin ja erityisesti biologianopettaja Jallen luokassa vierähti tovi. Luokissa opettajat innostuivat kertomaan enemmänkin oppiaineestaan, mikä antoi vieraille kosketuspintaa koulumme arjesta. Koska israelilaisilla oli kiire seuraavaan kohteeseen, emme valitettavasti ehtineet tutustua Pengerkadun Taidetaloon.

valmis1

TEKSTI Riikka Iivanainen ja Annukka Multanen, abiturientteja

KUVAT Samina Purosto, valokuvaajatiimi