Entiset ja nykyiset torkkelit mukana Jonna Tervomaan musiikkivideossa

Kun minua pyydettiin mukaan suunnittelemaan ja toteuttamaan Jonna Tervomaan Minä toivon -musiikkivideota, jossa oli tarkoituksena maalata yhden päivän aikana varsin suurikokoinen (3 x 5 m) maalaus, oli heti selvää, että osaavat ja tehokkaat maalarit löytyisivät Helsingin kuvataidelukiosta.

Jonnalla oli ajatus Henri Rousseaun tyylisestä sävymaailmasta, jonka pohjalta kokonaisuus sitten suunniteltiin biisin mukana kasvavaksi ja rönsyäväksi. Video kuvattiin Suvilahden Kattilahallissa lauantaina 27.4.2013.

Maalarit tekivät pitkän ja paikoin riehakkaankin päivän, ja artisti oli erittäin tyytyväinen torkkelilaisten panokseen. Tunnelma kuvauspaikalla oli loistava, ja kaikki puhalsivat yhteen hiileen, mikä on torkkelilaisille luonnollisestikin tuttua.

Maalarit: Salli Karisalmi, Meri Karvonen, Jarno Kettunen, Ossi Kunnas, Astri Laitinen ja Anna Salmi

Maalauksen koordinointi ja tämän postauksen teksti: Pia Strang

Ohjaus: Juha Lankinen