Kesäisiä muistoja helteisestä Italiasta

Kolme koulumme opiskelijaa pääsi heinäkuussa osallistumaan Etelä-Italiassa järjestettäville kansainvälisille ja arvostettuille Giffonin elokuvafestivaaleille.

Italianopettaja Heli Arima on ollut jo monesti mukana Torkkelin opiskelijoiden chaperonina eli ”esiliinana”.

Ponteva tunnusmusiikki soi merkiksi tähtivieraiden saapumisesta. Myös uteliaat paikalliset halusivat nähdä vilauksen festivaalien suurimmista kuuluisuuksista, joihin lukeutuivat tänä vuonna muun muassa Diana Ayron (Glee) ja Nicolas Cage.

Suurin osa nuorista majoittui perheissä Salernon kaupungissa, josta aamulla lähdettiin bussilla Giffoniin. Varjoista taisteltiin aamun elokuvan jälkeen, kun monet asettuivat syömään ja hengailemaan elokuvateatterin viereiseen puistoon.

Viimeisenä iltana tunnelma oli katossa. Giffonin festivaalit olivat mahtava kokemus, ja ne tarjosivat mahdollisuuden tutustua eri puolilta maailmaa tulleisiin nuoriin ja italialaiseen kulttuuriin.

KUVAT Pinja Myllykoski, 2. vuoden opiskelija
TEKSTI Oona Linna, 2. vuoden opiskelija

Comments are closed.