Helsingin kuvataidelukion huikea näyttelykevät avattiin tänään!

Helsingin kuvataidelukio kukkii ja kukoistaa Ihana Helsinki -kaupunkifestivaaleilla

Helsingin kuvataidelukio osallistuu Ihana Helsinki -kaupunkifestivaaleille kahdella näyttelyllä. Opiskelijoiden töitä on esillä Kauppakeskus Kluuvissa ja Lasipalatsin aukion vitriineissä. Esillä on maalauksia, valokuvia ja grafiikkaa. Tänään perjantaina 10.5. opiskelijat ripustivat näyttelyn Lasipalatsin aukion vitriineihin.

Kukkien ihanuus ja lihansyöjäkasvien viehätys Helsingin kaupungin talvipuutarhassa johdattivat grafiikan opiskelijoita työskentelyyn. Valokuvissa opiskelijat kuvaavat kukoistusta henkilökuvien kautta. Valokuvat on toteutettu studiossa harjoitellen valaistusta, mallin ohjausta sekä omien ideoiden ilmaisua valokuvan kielellä.

Opiskelijoita ovat ohjanneet ja näyttelyn koonneet Loviisa Kangas, Hanna Pusa, Katja Särkkä ja Tomi Uusitalo.

Helsingin kuvataidelukio kukoistaa ja kukkii Lasipalatsin aukiolla 10.5. – 3.6.2013

Lisätietoja Ihana Helsinki -kaupunkifestivaalista: http://www.ihanahelsinki.com/etusivu/